BanerBanerBaner

Aktualności

Dzień dziecka

31 maja w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Dla klas O – III odbył się festyn na boisku szkolnym, na którym były bańki mydlane, kolorowe układanki, budowle z klocków, balonowe kształty oraz wiele innych atrakcji.
Klasy IV – VIII otrzymały słodkie upominki w postaci lizaków.
Z pewnością był to dzień pełen radości dla dzieci, o czym świadczą...


Zajęcięcia na miarę

W ramach projektu „Zajęcia na miarę” nasi uczniowie mieli okazję poeksperymentować w szkolnej pracowni chemicznej.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu

Egzamin ma kartę rowerową

W maju 2019 roku odbyły się egzaminy na Kartę Rowerową. Uczniowie utrwalili zasady ruchu drogowego z panią Beatą Gniadek. W marcu na spotkaniach ze Strażą Miejską uczniowie oglądali prezentację poświęconą bezpieczeństwu rowerzysty na drodze. Zgodnie z regulaminem, na egzaminie pisemnym trzeba było odpowiedzieć na 25 pytań. Egzamin praktyczny odbył się dnia 20 maja w Miasteczku Ruchu Drogowego w siedzibie Straży Miejskiej na ulicy Sołtyka 8/10. 

Wyróznienia w konkursie na projekt maskotki dzielnicy Wola

Dnia 14.05.2019 w Ratuszu Dzielnicy Wola odbyło się uroczyste rozdanie nagród w dzielnicowym konkursie na projekt  maskotki promującą Dzielnicę Wola m. st. Warszawy. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje pomysły i zdobyli wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy: Wiktorii Biczyk, Karinie Kołakowskiej, Simonie Biegańskiej, Amelii Radelczyk i Oliwierowi Przybyłowskiemu z klasy VI A.

Uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 7 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski,  uczniowie klasy 7a pod kierunkiem wychowawcy p. Olgi Wziątek przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie we współczesnej aranżacji.


Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

W dniu 9 maja Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zorganizował imprezę w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Gościliśmy Panią Joannę  Tracz-Łaptaszyńską – radną Dzielnicy Wola, oraz Panią Grażynę Zawadzką główną specjalistkę   z Wydziału Oświaty i Wychowania. 
281 uczniów z klas II-IV wzięło udział w 4 panelach promujących bezpieczeństwo.

Wielkanocne życzenia dla seniorów

Przed świętami wielkanocnymi 15 kwietnia uczniowie klasy IIb Julian i Adam wraz z wychowawczynią odwiedzili podopiecznych Domu Pracownika Służby Zdrowia. Chłopcy złożyli im świąteczne życzenia i wręczyli wykonane przez dzieci zajączki.

Dzień Pidżamy

21marca - Pierwszy Dzień Wiosny - tradycyjnie Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Piżamy. Na korytarzach naszej szkoły zagościły cieplutkie piżamy, milutkie kombinezony i szlafroczki. Uczniowie przynieśli swoje ulubione pluszaki i poduszki. Wszystkim dopisywał humor dlatego wiosna obudziła się na dobre.
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Beata Gniadek i Magda Wiśniewska.

Zwyczaje i tradycje bułgarskie

Pod koniec lutego uczniowie klasy 1c uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Bułgarski Instytut Kultury. Dzieci miały możliwość zapoznać się z niektórymi zwyczajami i tradycjami bułgarskimi. Martenica to wyjątkowa, bułgarska tradycja. Ponieważ trwa nieprzerwanie od co najmniej 1300 lat. Jest znana i obchodzona w całej Bułgarii.

Dzień Świętego Walentego

14 lutego - Dzień Świętego Walentego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Do pięknie ozdobionej skrzynki można było wrzucać kartki przez cały tydzień. Poczta cieszyła się dużym powodzeniem.
14 lutego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, na przerwie śniadaniowej doręczyli pocztę adresatom.

Mozajki Emila Minkowa

21 stycznia2019 roku w Bułgarskim Instytucie Kultury swoje prace - mozaiki zaprezentował bułgarski artysta Emil Minkow. Jedna z jego pięknych prac znajduje się w naszej szkole i przedstawia patrona - Christo Botewa. Przedstawiciele naszej szkoły podziwiali przepiękne, pracochłonne mozaiki, które przedstawiały między innymi pejzaże, abstrakcje, ikony prawosławne i konie.

Tak, to On jest Królem

21 grudnia dzieci z klas I - III miały okazję powędrować wraz z uczniami klasy 1c i 3b oraz ich wychowawcami na powitanie nowo narodzonego Jezusa. Przedstawienie jasełkowe pod tytułem „Tak, to On jest Królem” wystawione w scenografii nieba, nocy i betlejemskiego żłóbka, a także przy dynamicznej, wesołej oprawie muzycznej, wprowadziło wszystkich gości w ten specyficzny, radosny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Jasełka

Święta Bożego Narodzenia, to piękny czas pełen miłości, nadziei i pojednania. Wiąże się z nim wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy, przypominając tym samym narodzenie Zbawiciela.
W naszej szkole tradycyjnie, w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną (21 grudnia) odbyła się właśnie taka podróż w czasie, w której uczestniczyli uczniowie z klas IV- VIII.

Międzynarodowy Dnień Wolontariusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza dnia 5 grudnia 2018 roku odbyło się coroczne spotkanie wolontariuszy, którzy działają na Woli. Wolski Dzień Wolontariusza obchodzony był w Urzędzie Dzielnicy Wola. Podczas spotkania rozmawiano o projekcie realizowanym w domach pomocy społecznej. Nasze uczennice: Joanna Piekarniak i Katarzyna Cyran otrzymały dyplomy i upominki za działalność w wolontariacie.

Andrzejki 2018

28 listopada 2018 r. Duży Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował dla swoich kolegów i koleżanek salę czarów i magii. Dziewczęta i chłopcy z klas piątych i szóstych zadbali o magiczny nastrój. Wszyscy chętni mogli poznać przyszłość z kart, dłoni, magicznych serc i wielu innych, magicznych karteczek. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Było dużo zabawy i śmiechu. Warto jednak pamiętać, że przyszłość zależy od nas samych.

Dla czworonożnych przyjaciół 

W październiku kolejny raz Duży Samorząd Uczniowski zbierał karmę, ciepłe koce,  zabawki, miski, gryzaki dla zwierząt, które mieszkają w schronisku „Na Paluchu”. W tym roku 14 listopada przedstawiciele naszej szkoły przekazali 240 kilogramów karmy pracownikom schroniska. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wsparli tą wspaniałą inicjatywę.

Kilometrowy komiks

Dnia 19 listopada odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Kilometrowy komiks” zorganizowanym przez fundację Pro Caritate. Nagrody i dyplomy otrzymały: Paulina Brogowicz klasa 6 B i Zuzanna Winiarska klasa 5 D za zajęcie II miejsca oraz Julia Wiśniewska klasa 8 A i Amelia Nowowiejska klasa 5 A za zajęcie III miejsca. Gratulujemy sukcesu.

OBCHODY STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji wyjątkowego święta – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – mogliśmy obejrzeć przedstawienie klasy 5D. Uczniowie (pod opieką p. Aleksandry Stolarczuk) przypomnieli nam najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju. Była to również lekcja patriotyzmu –  dawnego i współczesnego, o którym przypomniały nam hasła widoczne na dekoracji (przygotowanej z pomocą p. Beaty Gniadek) oraz znane piosenki patriotyczne. 

Dzielnicowy Dzień Zadrowego Jedzenia i Picia

W dniu 8 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 238 odbył się Dzielnicowy Dzień Zdrowego Jedzenia i Picia.
Honorowymi gośćmi byli: Pani Mariola Zielińska - Naczelnik Wyziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola, Pan Mirosław Starzyński - Naczelnik Wydziału Spraw Socjalnych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola, Pani Joanna Dzięgielewska - dietetyk placówek oświatowych Dzielnicy Wola.

Podsumowanie projektów związanych z obchodami 100-lecia Niepodległości w wolskich szkołach

W środę 7 listopada o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej nr 388 przy ul. Deotymy 25/33 odbyło się uroczyste podsumowanie projektów związanych z obchodami 100-lecia Niepodległości w wolskich szkołach.
Nagrodzona została uczennica kl. 8b z naszej szkoły  Chu Thi Khanh Huyen , która zajęła I miejsce w Dzielnicowym Konkursie Plastycznym pt. „Niepodległa Polska pod skrzydłami Orła Białego”.

Ślubowanie klas pierwszych

W dniu 12 października 2018 roku odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście - przedstawicielka Rady Rodziców p. Kamila Janas, Dyrekcja Szkoły, nauczyciele i rodzice uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści przedstawili przygotowaną specjalnie na tę okazję, bogatą część artystyczną pod kierunkiem pani Jolanty Czerwińskiej oraz wychowawczyń klas pierwszych.

Doznaj Oświecenia

Podczas zajęć uczniowie sprawdzili, jakie koncepcje i przemiany polityczne, społeczne i kulturowe przyniósł wiek rozumu. Poznali rolę króla Stanisława Augusta jako filozofa i reformatora. 

Spacer po Łazienkach podczas pięknej jesiennej pogody dostarczył wielu wrażeń estetycznych, a lody i gofry smakowały wyśmienicie.

W królewskiej formierni

Odwiedzając Starą Oranżerię, uczniowie wspólnie poznawali najważniejsze dzieła z kolekcji rzeźb króla Stanisława Augusta. Nauczyli się również, skąd bierze się gips i czym się różni od marmuru, a następnie spróbowali swoich sił w królewskiej formierni, tworząc piękne prace z gipsu.

© Szkoła Podstawowa nr 238 im. Christo Botewa