Przedmiotowy system oceniania

29 września 2022

Kontrakt – umowa ucznia z nauczycielem biologii

1. Uczeń ma obowiązek punktualnego i systematycznego przychodzenia na zajęcia z biologii.

2. Uczeń zostawia porządek na swoim stanowisku pracy po zakończonej lekcji.

3. Uczeń ma obowiązek prowadzić zeszyt przedmiotowy oraz nosić potrzebne przybory.

4. Uczeń na lekcji odpowiada siedząc, chyba że istnieje powód do wezwania go do tablicy, mapy itp.

5. Podczas lekcji uczeń nie je, nie pije, nie żuje gumy.

6. Uczeń zobowiązany jest do przygotowania się do każdej lekcji, odrabiania prac domowych.

7. W razie nieobecności na 1 lekcji uczeń ma obowiązek uzupełnienia braków na najbliższe zajęcia. W razie dłuższej nieobecności braki uzupełnia w ciągu 2 tygodni.

8. Sprawdzenie wiadomości:

• kartkówka niezapowiedziana 5 – 10 min lub odpowiedź ustna z ostatnich 3 lekcji,

• sprawdzian- po zrealizowaniu większego działu, zapowiedziany co najmniej tydzień wcześniej, zapisany w dzienniku lekcyjnym oraz poprzedzony lekcją powtórzeniową,

• w razie usprawiedliwionej nieobecności na sprawdzianie, uczeń przystępuje do zaliczenia materiału /ustnie lub pisemnie/ w terminie uzgodnionym z nauczycielem w ciągu dwóch tygodni od momentu powrotu do szkoły,

• jeżeli uczeń otrzyma ocenę niedostateczną „1” lub dopuszczającą „2” ze sprawdzianu, ma możliwość poprawy w ciągu 2 tygodni od otrzymania oceny. Wówczas w dzienniku lekcyjnym obok oceny „1” wpisana jest ocena z poprawy.

• Uczeń może prosić o uzasadnienie decyzji. Oceniany jest systematycznie.

9. Oceniane aktywności na lekcji:

• uczeń za aktywność na lekcji, pracę domową o małym stopniu trudności, przyniesienie pomocy na lekcję itp. może otrzymać „+”, pięć „+” zamieniane są na ocenę bardzo dobrą,

• uczeń otrzymuje „- ‘’ za brak pracy domowej o niewielkim stopniu trudności, za niewłaściwe zachowanie na lekcji itp., trzy „- ” odpowiadają ocenie niedostatecznej,

• uczeń pracujący na ocenę celującą przygotowuje zadania dodatkowe i przedstawia je na forum klasy, przygotowuje się i bierze udział w konkursach, wykazuje wiedzę znacznie wykraczającą poza program nauczania.

10. Uczeń ma prawo 2 razy w semestrze na początku lekcji zgłosić nieprzygotowanie lub brak pracy domowej bez podania przyczyny. Zwolnienia nie obejmują zapowiedzianych sprawdzianów.

11. Przy wystawianiu oceny semestralnej/końcoworocznej nauczyciel bierze pod uwagę pracę ucznia w całym semestrze/roku.

12. Na koniec semestru/roku uczeń nie może dodatkowo odpowiadać, by uzyskać wyższą ocenę.

13. Rozkład materiału z biologii jest zgodny z obowiązującą podstawą programową. Na zajęciach stosowane są różnorodne metody i formy pracy, aby umożliwić uczniowi jak najlepsze opanowanie materiału.

Podpis ucznia …………………………

Podpis rodzica ………………………..