Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sp238/ftp/sp238/chamilo/vendor/doctrine/orm/lib/Doctrine/ORM/UnitOfWork.php on line 2640

Warning: ini_set(): Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time in /home/sp238/ftp/sp238/chamilo/main/inc/lib/chamilo_session.class.php on line 83

Warning: ini_set(): Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time in /home/sp238/ftp/sp238/chamilo/main/inc/lib/chamilo_session.class.php on line 88

Warning: ini_set(): Headers already sent. You cannot change the session module's ini settings at this time in /home/sp238/ftp/sp238/chamilo/main/inc/lib/chamilo_session.class.php on line 95

Warning: session_name(): Cannot change session name when headers already sent in /home/sp238/ftp/sp238/chamilo/main/inc/lib/chamilo_session.class.php on line 97

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/sp238/ftp/sp238/chamilo/main/inc/lib/chamilo_session.class.php on line 98
Fizyka 7

Zajęcia z fizyki dla klas siódmych 

Tematy do realizacji

Sposoby przekazywania ciepła

Lekcja na ścieżce nauczania pod tym samym tytułem

Powtórzenie wiadomości - praca moc energia - przygotowanie do sprawdzianu

Lekcja znajduje się na ścieżce naucznia "Praca, moc, energia - podsumowanie - sprawdzian" na tej samej ścieżce zostanie opublikowany sprawdzian wiadomości.  

Jak można tą samą pracę wykonać przy pomocy mniejszej siły?

Lekcja wideo poświęcona maszynom prostym znajduje się pod tym linkiem 

Zasada zachowania energii 

Lekcja wideo znajduje się na ścieżce nauczania - energia mechaniczna - na ścieżce są również zadania do samodzielnego wykonania, oraz pomoc wideokorepetytora. 

Lekcje można również obejżeć pod tym linkiem 

Energia mechaniczna - energia potencjalna, kinetyczna i sprężystości 

Lekcja obejmuje tematy realizowane przeze mnie na 2 godzinach lekcyjnech. Lekcja i matriały do niej znajdują się na ścieżce mauczania - energia mechaniczna.

Praca i moc - rozwiązywanie zadań

Dzisiejsz lekcja poświęcona jes rozwiązywaniu zadań dotyczących prac i mocy. Zadania rrobione na lekcji powinny znaleźć się w twoim zeszycie. Podona zadania z pracy i mocy będą na sprawdzianie.

  

Moc, obliczanie mocy, jednostki mocy 

Na ścieżce naucznie znajfduje się lekcja i ćwiczenia do wykonania. Uwaga na ścieżce najnowsze lekcje są na dole.

 Praca 

Co to jest praca?

Lekcja znajduje się rónież na ścieżce nauczania. Na ścieżce nauczania znajdziesz też zadania do samodzielnego wykonania.

 

Praca moc energia - wprowadzenie 

Podsumowanie wiadomości z działu dynamika

 

Trzecia zasada Dynamiki 

Trzecia zasada dynamiki mówi o wzajemności oddziaływań. Jest ona często nazywana zasadą akcji i reakcji. Sformułowanie III zasady dynamiki: Jeżeli ciało A działa na ciało B siłą FAB, to ciało B działa na ciało A siłą FBA, o takim samym kierunku i wartości jak FAB, ale przeciwnym zwrocie.

Zapoznaj się z rozdziałem z podręcznika - jeżeli to możliwe spróbuj wykonać opisane tam doświadczenie z suszarką do włosów i piłeczką pingpongową lub balonikiem. Zapisz w zeszycie treść trzecie zasady dynamiki (str. 181 tekst w ramce).

Obejrzyj filmy które znajdziesz w linkach.

 

Opory ruchu

Przeczytaj rozdział w książce  Spotkania z fizyką 183-199, skorzystaj z e-podręcznika Wpływ oporów ruchu na przemieszczanie się ciał.

 

 

 

Potrzebne programy

Do wypełniania ćwiczeń używamy programu Adobe Acrobat Reader DC. 

Instrukcja pobierania i instalacji programu Acrobat Reader DC

Wypełnianie ćwiczeń instrukcja Vieo

Fizyka 7

Dynamika podsumowanie

W tym dziale poznaliście, jak siły wpływają na ruch ciał. Wiecie już, kiedy ruch jest jednostajny, a kiedy zmienny i jak zmienić rodzaj ruchu. Poznaliście treść zasad dynamiki Newtona i potraficie wyjaśnić, dlaczego dany ruch jest taki, a nie inny. Wiecie, jakim ruchem porusza się ciało, i potraficie powiedzieć, czy wypadkowa sił działających na to ciało jest równa zeru, czy też od niego różna. Poznaliście kilka rodzajów oporów ruchu i potraficie opisać ich wpływ na ruch ciał. Siły te powodują zmniejszanie wartości prędkości, ale bez nich nie byłoby możliwe rozpoczęcie ruchu, przyspieszanie i zmiana kierunku ruchu.

Krótkie kompendium wiadomości które powineneś znać zajdziesz w e-podręczniku, albo w podręczniku  Spotkania z fizyką strony (190 -193) 

Rozwiąż przykłady (przynajmniej 3) - odpowiedzi do nich wraz z wyjaśnieniami znajdziesz w folderze dokumenty. 

Jeżeli chcesz otrzymać ocenę za pracę domową zrób zdjęcia lub zeskanuj zeszyt z rozwiązaniami i prześlij na adres admin@sp238.warszawa.pl. Na zdjęciu powinno być twoje imię i nazwisko tak jak na poniższym zdjęciu (Ola P. niestety zapomiała o klasie)

przykładowe rozwiązanie

Dobrym sposobem sprawdzenia swoich wiadomości prze sprawdzianem będzie rozwiązanie testu z e-podręcznika przed rozwiazywaniem przeczytaj ten tekst:

W zadaniach 1, 2 i 3   trzeba zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. W zadaniu 13 jest błąd należy zaznaczyć błędną ostatnią opcje 32 kg i prawidłową odpowiedź aby wynik był pozytywny.